STVARI KOJE TREBA DA URADITE U MOJKOVCU, CRNA GORA
Istražite Eko-turističke Dragulje Mojkovca
STVARI KOJE TREBA DA URADITE
Otkrijte Osnovni Vodič kroz „Istaknute Tačke Mojkovca“ za Vašu predstojeću posjetu
Pripremili smo listu najzanimljivijih i najvažnijih lokacija unutar i izvan granica grada Mojkovca. Uronite u ljepotu i istoriju koju Mojkovac nudi, stvarajući trajne uspomene tokom vaše posjete.
Ovi prirodni dragulji opštine Mojkovac predstavljaju prave bisere crnogorske prirode. Njihova raznovrsnost, očuvanost i izuzetni turistički potencijal čine ih idealnom destinacijom za avanturu i ekoturizam.
Biogradska Gora je jedan od pet nacionalnih parkova Crne Gore, smješten u planinama Bjelasica. Pokriva 54 kvadratna kilometra i sadrži jednu od poslednjih prašuma u Evropi i Biogradsko jezero. Park je bogat biodiverzitetom, nudeći aktivnosti poput planinarenja, biciklizma i ribolova, omogućavajući posjetiocima da dožive netaknutu prirodu.
Bjelasica je jedno od najatraktivnijih planinskih odredišta u Južnoj Europi. Ovaj masiv od 620 km² nudi izuzetnu floru i faunu, planinska jezera, potoke i netaknutu prirodu. Bjelasica je idealna za planinarenje, skijanje, biciklizam i uživanje u autentičnom planinskom ambijentu. Predstavlja pravi dragulj turizma Crne Gore.
Sinjajevina je prostrana crnogorska planina, koja se proteže na više od 60 kvadratnih kilometara – najveće pašnjake na Balkanu. Ovo visoko plato, na 1.600-1.700 metara, ima jedinstven krški pejzaž dolina, polja i travnatih vrhova. Oko njega su kanjoni Tare i Morače, a Sinjajevina nudi potencijal za zimske sportove i ljetnje rekreacije, čekajući da bude otkrivena.
Planine Prošćen u sjeverozapadnoj Crnoj Gori nude očaravajuću prirodnu ljepotu. Ovo planinsko carstvo od 1.600 metara ima hrapav krški teren, od dolina i jama do vrhova kao što je Ljeljeni vrh (1.856 m). Planine nude beskonačne mogućnosti za avanturističke aktivnosti, od planinarenja i biciklizma do skijanja. Netaknuta, dostupna planinska destinacija.
Rijeka Tara je dugačka 158 km sa 14 pritoka i 69 brzaka, čineći je najpopularnijom destinacijom za rafting u Crnoj Gori. Karakteriše je 40 vodopada, poput Crna Vrela i Bijela Vrela. Kristalno čista rijeka Tara formira se spajanjem rijeka Veruša i Opasnica, te teče kroz Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu gdje se spaja sa rijekom Piva, formirajući rijeku Drinu. Rijeka je dobila ime po ilirskom plemenu Autariatae, a 1937. godine izgrađen je slikoviti Đurđevića most.
Zabojsko Jezero je planinsko jezero smješteno na masivu Sinjajevine, na nadmorskoj visini od 1.477 metara. Sa površinom od 27.600 kvadratnih metara i maksimalnom dubinom od 18,8 metara, jedno je od najdubljih planinskih jezera u Crnoj Gori. Jezero je okruženo gustim četinarskim i bukovim šumama, a voda je bistrih i hladna, dom bogate populacije riba. Tokom zime, površina jezera se prekriva ledom. Zbog svojih izuzetnih prirodnih vrednosti, Zabojsko jezero je zaštićeno unutar Nacionalnog parka Durmitor pod strogim režimom očuvanja.
Crna Poda je stara crnogorična šuma smještena u kanjonu rijeke Tare, između Bistrice i Dobrilovine, na nadmorskoj visini od 950 metara. Pokriva površinu od 20 hektara, a u ovoj šumskoj rezervi nalaze se pines stare 400 godina, koje dostižu visinu od 45 metara, čineći je globalno značajnim prirodnim blagom. Kanjon Tare, koji uključuje Crnu Podu i Zabojsko jezero, deo je Nacionalnog parka Durmitor, UNESCO-ove Svetske baštine.
Đavolje laži je uska klisura smještena ispod stare crnogorične šume Crna Poda, na ulazu u kanjon rijeke Tare. Ovdje je tok rijeke prirodno sužen na samo 2-3 metra širine, stvarajući zapanjujući i izazovan deo kanjona koji privlači avanturističke kajakaše i ljubitelje divlje lepote.
Tmajevac je mesto gde rijeka Ravnjak ulazi u rijeku Taru, formirajući malo jezero. Ovo označava ulaz u Nacionalni park Durmitor i deo opštine Mojkovac koji je deo UNESCO-ove Svetske baštine. Nizvodno od Tmajevca nalazi se klisura Đavolje lazi. Područje Tmajevca najbolje se vidi sa vidikovca Galev krš, koji sadrži spomenik posvećen planinaru Džambu.
Rijeka Ravnjak izvire ispod Pećarca, sa gornjih 2 km zvanih Suvoravnjak koji su suvi većinu godine. Glavni izvor je ispod puta Mojkovac-Đurđevića Tara, a ukupna dužina do rijeke Tare je oko 3,5 km. Ravnjak prima 2,5 km dugu pritoku zvanu Ljevak. Teče brzinom od 1000 l/s, bistru Rijeka Ravnjak teče kroz slikoviti krajolik bogat divljim životom pre nego što se spoji sa Tarom kod Tmajevca u blizini hotela Ravnjak.
© 2024 All Rights Reserved. Powered & Designed by www.izradasajta.me